Rejestracja/Informacja

Czersk

519 550 104

Brusmed

opieka zdrowotna

Rehabilitacja po mastektomii


 

Usunięcie węzłów chłonnych z dołu pachowego jest nieodłącznym skutkiem operacyjnego leczenia nowotworu piersi. Ich brak prowadzi do niewydolności układu limfatycznego, co utrudnia przepływ chłonki i wpływa na jej gromadzenie się w tkance podskórnej powodując obrzęk. Dodatkowo po zabiegach chirurgicznych mogą wystąpić inne zmiany fizyczne takie jak:
-przykurcze,
-blizny,
-zaburzenia ortostatyczne.
rehabilitacja po mastektomii stanowi jeden z najważniejszych elementów terapii onkologicznej, dlatego nasza placówka zajmuję się rehabilitacją i edukacją zarówno przed jak i po zabiegu mastektomii.

Ćwiczenia i edukacja z zakresu prewencji przeciwobrzękowej
Odpowiednio dobrane ćwiczenia zmniejszają objętość płynu śródmiąższowego, poprawiając krążenie i funkcjonowanie naczyń limfatycznych. Fizjoterapeuta dobiera indywidualny program ćwiczeń dostosowany do wieku, poziomu sprawności fizycznej oraz schorzeń towarzyszących. Dodatkowo terapia obejmuje odpowiedni instruktaż dotyczący przyjmowania prawidłowych pozycji, samoobsługi przy bólu i ranie pooperacyjnej, a także zestaw ćwiczeń do wykonywania w warunkach domowych.

Drenaż limfatyczny
Ciągle powracający po operacji obrzęk limfatyczny powoduje nie tylko dyskomfort, ale także znacznie ogranicza ruchomość kończyny. Odpowiednio wykonany masaż pobudza przepływ limfy przez naczynia limfatyczne, prowadząc do odprowadzenia nadmiaru płynu.

Masaż Pneumatyczny
Zabieg wykorzystuje cyklicznie napełniane powietrzem rękawy, powodujące ucisk dopasowany do wielkości obrzęku. Dzięki przesuwającej się fali uciskowej możliwy jest kompresyjny drenaż limfatyczny, stanowiący uzupełnienie ręcznego masażu.

Uelastycznienie blizny pooperacyjnej
rehabilitacja po mastektomii to również terapia blizny. Głębokie blizny i zrosty po zabiegu mogą powodować nieprawidłowe napięcie układu mięśniowo-powięziowego, często dające uczucie bólu, mogące utrzymywać się nawet kilka lat po zabiegu. Nasi terapeuci w oparciu o najnowsze metody zmniejszą powstałe napięcie i zniwelują ból.